Vishay/Dale RER55F3R24RCSL
RER55F3R24RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F3R24RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 3.24 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F3R24RCSL.pdf
Availability of RER55F3R24RCSL
QUANTITY
RER55F3R24RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F3R24RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F3R24RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.24
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F3R24RCSL
Related LinksRER55F3, RER55F3R24RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F3R24RCSL Details Description
Related parts for RER55F3R24RCSL
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM37S/AE37G/CFM37S datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC SOT363 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
3.96 WB HDR 2POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf