Vishay/Dale RER55F45R3RC02
RER55F45R3RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F45R3RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F45R3RC02.pdf
Availability of RER55F45R3RC02
QUANTITY
RER55F45R3RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F45R3RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F45R3RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F45R3RC02
Related LinksRER55F4, RER55F45R3RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F45R3RC02 Details Description
Related parts for RER55F45R3RC02
FERRITE CHIP 300OHM 25% 0402 SMT datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
HANDLE BLADE HOLDING 2.2" datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf