Vishay/Dale RER55F4R02PCSL
RER55F4R02PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F4R02PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F4R02PCSL.pdf
Availability of RER55F4R02PCSL
QUANTITY
RER55F4R02PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F4R02PCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F4R02PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F4R02PCSL
Related LinksRER55F4, RER55F4R02PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F4R02PCSL Details Description
Related parts for RER55F4R02PCSL
IC MCU 8K USB HUB 4 PORT 28-SOIC datasheet.pdf
CONN SPADE 10-12 AWG #8 SEAL datasheet.pdf
CONN D-SUB ACCESSORY SCREW LOCK datasheet.pdf
IC DVR TRPL DOOR CTRL PWRSO20 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE ROTARY datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN YLW datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 88MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf