Vishay/Dale RER55F4R99RCSL
RER55F4R99RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F4R99RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.99 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F4R99RCSL.pdf
Availability of RER55F4R99RCSL
QUANTITY
RER55F4R99RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F4R99RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F4R99RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F4R99RCSL
Related LinksRER55F4, RER55F4R99RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F4R99RCSL Details Description
Related parts for RER55F4R99RCSL
IC OPAMP GP 700MHZ 10MSOP datasheet.pdf
IC AM/FM PLL W/1SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 32POS STR SMD datasheet.pdf
CBL USB A-B 1CON 16' 24/26 AWG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
CORD 5 POS FEMALE 5M 22 AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf