Vishay/Dale RER55F6650RC02
RER55F6650RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F6650RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 665 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F6650RC02.pdf
Availability of RER55F6650RC02
QUANTITY
RER55F6650RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F6650RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F6650RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F6650RC02
Related LinksRER55F6, RER55F6650RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F6650RC02 Details Description
Related parts for RER55F6650RC02
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MCF60K datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.38V SOT23B datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
FUSE STRIP 60T WITH HOUSING 135 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf