Vishay/Dale RER55F6980RC02
RER55F6980RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER55F6980RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 698 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F6980RC02.pdf
Availability of RER55F6980RC02
QUANTITY
RER55F6980RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F6980RC02
Internal Part NumberEIS-RER55F6980RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F6980RC02
Related LinksRER55F6, RER55F6980RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F6980RC02 Details Description
Related parts for RER55F6980RC02
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1.2 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IGBT IPM MODULE 3A 600V NDIP-26L datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 BRN 25X4' datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 10MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 12POS datasheet.pdf