Vishay/Dale RER60F1181RCSL
RER60F1181RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1181RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.18K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1181RCSL.pdf
Availability of RER60F1181RCSL
QUANTITY
RER60F1181RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1181RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1181RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1181RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1181RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1181RCSL Details Description
Related parts for RER60F1181RCSL
VARISTOR 17.6V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HI-SPEED DUAL 56POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HAN U HEX ADAPTOR PG 11 datasheet.pdf
Connector Header 31 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 450MA 120-277 datasheet.pdf