Vishay/Dale RER60F11R5RC02
RER60F11R5RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F11R5RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 11.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F11R5RC02.pdf
Availability of RER60F11R5RC02
QUANTITY
RER60F11R5RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F11R5RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F11R5RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F11R5RC02
Related LinksRER60F1, RER60F11R5RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F11R5RC02 Details Description
Related parts for RER60F11R5RC02
MOSFET N-CH 1000V 4.3A TO-247AC datasheet.pdf
CARD GUIDE ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT COAX FOR 8074/8075 datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 17POS .100 15AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 7.62MM datasheet.pdf
CHOKE TOROID 1.3MH 20A VERT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 41.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 2.8KV datasheet.pdf