Vishay/Dale RER60F12R7RC02
RER60F12R7RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F12R7RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F12R7RC02.pdf
Availability of RER60F12R7RC02
QUANTITY
RER60F12R7RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F12R7RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F12R7RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F12R7RC02
Related LinksRER60F1, RER60F12R7RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F12R7RC02 Details Description
Related parts for RER60F12R7RC02
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.4A 44.8 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf