Vishay/Dale RER60F1370RCSL
RER60F1370RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1370RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 137 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1370RCSL.pdf
Availability of RER60F1370RCSL
QUANTITY
RER60F1370RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1370RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1370RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1370RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1370RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1370RCSL Details Description
Related parts for RER60F1370RCSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLK HORIZ/PCB 6.35MM GREEN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
40M NON-FLEXIBLE ENCODER CABLE datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf