Vishay/Dale RER60F1400RCSL
RER60F1400RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1400RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1400RCSL.pdf
Availability of RER60F1400RCSL
QUANTITY
RER60F1400RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1400RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1400RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1400RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1400RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1400RCSL Details Description
Related parts for RER60F1400RCSL
CAP CER 4700PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
LED 5MM R/A BLUE WATER CLEAR datasheet.pdf
PROCESSOR MODULE 512KB FLASH datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf