Vishay/Dale RER60F1470MCSL
RER60F1470MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1470MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1470MCSL.pdf
Availability of RER60F1470MCSL
QUANTITY
RER60F1470MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1470MCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1470MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1470MCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1470MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1470MCSL Details Description
Related parts for RER60F1470MCSL
RELAY REED 3PST 500MA 12V datasheet.pdf
TERM SPLICE BUTT 2AWG NO COLOR datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 140KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf