Vishay/Dale RER60F1750MC02
RER60F1750MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1750MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 175 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1750MC02.pdf
Availability of RER60F1750MC02
QUANTITY
RER60F1750MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1750MC02
Internal Part NumberEIS-RER60F1750MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)175
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1750MC02
Related LinksRER60F1, RER60F1750MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1750MC02 Details Description
Related parts for RER60F1750MC02
RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT USB REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 4V X7S 0306 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC CRO 2400-2569 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 1 datasheet.pdf