Vishay/Dale RER60F18R7RCSL
RER60F18R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F18R7RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 18.7 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F18R7RCSL.pdf
Availability of RER60F18R7RCSL
QUANTITY
RER60F18R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F18R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F18R7RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F18R7RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F18R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F18R7RCSL Details Description
Related parts for RER60F18R7RCSL
IC MPU/RESET CIRC SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8VC 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SPACER BLOCK datasheet.pdf
RES 14.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LGA-16 TO DIP-16 SMT ADAPTER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf