Vishay/Dale RER60F1R27RC02
RER60F1R27RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1R27RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.27 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1R27RC02.pdf
Availability of RER60F1R27RC02
QUANTITY
RER60F1R27RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1R27RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F1R27RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1R27RC02
Related LinksRER60F1, RER60F1R27RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1R27RC02 Details Description
Related parts for RER60F1R27RC02
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28SOIC datasheet.pdf
RS422 CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
2.5 B/IN CONN. HSG datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf