Vishay/Dale RER60F1R96RC02
RER60F1R96RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1R96RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.96 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1R96RC02.pdf
Availability of RER60F1R96RC02
QUANTITY
RER60F1R96RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1R96RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F1R96RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1R96RC02
Related LinksRER60F1, RER60F1R96RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1R96RC02 Details Description
Related parts for RER60F1R96RC02
RES 0.025 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.3K OHM 10SIP datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX RT ANG SMD datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHRGR 10WDFN datasheet.pdf
I1 - ANVIL datasheet.pdf
ACCY MAGN MOUNT 3/4 A195 BNCM datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 10POS datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 22POS SLD R/A datasheet.pdf