Vishay/Dale RER60F2260MC02
RER60F2260MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2260MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 226 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2260MC02.pdf
Availability of RER60F2260MC02
QUANTITY
RER60F2260MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2260MC02
Internal Part NumberEIS-RER60F2260MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2260MC02
Related LinksRER60F2, RER60F2260MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2260MC02 Details Description
Related parts for RER60F2260MC02
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150.72UH SMD datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 0.022 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
KEY 90DEG GKE & GKM SERIES datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 14POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR ANALOG 1-5V 12-24VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf