Vishay/Dale RER60F2550MC02
RER60F2550MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2550MC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 255 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2550MC02.pdf
Availability of RER60F2550MC02
QUANTITY
RER60F2550MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2550MC02
Internal Part NumberEIS-RER60F2550MC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2550MC02
Related LinksRER60F2, RER60F2550MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2550MC02 Details Description
Related parts for RER60F2550MC02
OPTOISO 5.3KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
POT 2K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6PR 6COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.89" DIA BLACK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf