Vishay/Dale RER60F25R5PCSL
RER60F25R5PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F25R5PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F25R5PCSL.pdf
Availability of RER60F25R5PCSL
QUANTITY
RER60F25R5PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F25R5PCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F25R5PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)