Vishay/Dale RER60F27R4RC02
RER60F27R4RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F27R4RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 27.4 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F27R4RC02.pdf
Availability of RER60F27R4RC02
QUANTITY
RER60F27R4RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F27R4RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F27R4RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F27R4RC02
Related LinksRER60F2, RER60F27R4RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F27R4RC02 Details Description
Related parts for RER60F27R4RC02
CAP FILM 1.3UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 55POS datasheet.pdf