Vishay/Dale RER60F2R43RCSL
RER60F2R43RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2R43RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.43 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2R43RCSL.pdf
Availability of RER60F2R43RCSL
QUANTITY
RER60F2R43RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2R43RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F2R43RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2R43RCSL
Related LinksRER60F2, RER60F2R43RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2R43RCSL Details Description
Related parts for RER60F2R43RCSL
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SYNTH PLL CLK LVPECL 24-QFN datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 10SON datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 8SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf