Vishay/Dale RER60F2R74RCSL
RER60F2R74RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2R74RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2R74RCSL.pdf
Availability of RER60F2R74RCSL
QUANTITY
RER60F2R74RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2R74RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F2R74RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)