Vishay/Dale RER60F39R2RC02
RER60F39R2RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F39R2RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F39R2RC02.pdf
Availability of RER60F39R2RC02
QUANTITY
RER60F39R2RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F39R2RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F39R2RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F39R2RC02
Related LinksRER60F3, RER60F39R2RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F39R2RC02 Details Description
Related parts for RER60F39R2RC02
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 30MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AC datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
TRANS 2PNP 65V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf