Vishay/Dale RER60F4R02RCSL
RER60F4R02RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F4R02RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F4R02RCSL.pdf
Availability of RER60F4R02RCSL
QUANTITY
RER60F4R02RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F4R02RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F4R02RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F4R02RCSL
Related LinksRER60F4, RER60F4R02RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F4R02RCSL Details Description
Related parts for RER60F4R02RCSL
BATTERY PACK 8.4V 1200 MAH NICAD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8-DFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.5045K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf