Vishay/Dale RER60F5R11MCSL
RER60F5R11MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F5R11MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F5R11MCSL.pdf
Availability of RER60F5R11MCSL
QUANTITY
RER60F5R11MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F5R11MCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F5R11MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F5R11MCSL
Related LinksRER60F5, RER60F5R11MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F5R11MCSL Details Description
Related parts for RER60F5R11MCSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
TIMR MINI MULTI-TIME 4PDT 125VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54326-540 datasheet.pdf
IC SERIALIZER 24BIT 48LLP datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH LSZH OM2+ 100M datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf