Vishay/Dale RER60F5R11RCSL
RER60F5R11RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F5R11RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F5R11RCSL.pdf
Availability of RER60F5R11RCSL
QUANTITY
RER60F5R11RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F5R11RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F5R11RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F5R11RCSL
Related LinksRER60F5, RER60F5R11RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F5R11RCSL Details Description
Related parts for RER60F5R11RCSL
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-DIP datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMM50B/AE50M/AMM50B datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf