Vishay/Dale RER60F5R90RCSL
RER60F5R90RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F5R90RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 5.9 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F5R90RCSL.pdf
Availability of RER60F5R90RCSL
QUANTITY
RER60F5R90RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F5R90RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F5R90RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F5R90RCSL
Related LinksRER60F5, RER60F5R90RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F5R90RCSL Details Description
Related parts for RER60F5R90RCSL
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360 OHM 0804 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/RED DIFF datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf