Vishay/Dale RER60F60R4RCSL
RER60F60R4RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F60R4RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F60R4RCSL.pdf
Availability of RER60F60R4RCSL
QUANTITY
RER60F60R4RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F60R4RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F60R4RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F60R4RCSL
Related LinksRER60F6, RER60F60R4RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F60R4RCSL Details Description
Related parts for RER60F60R4RCSL
INSULATOR AUTO PVC GREEN 3.88" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 27A DIRECTFET datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 1.75" BLACK datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
IC INVERTER 10-INPUT 24SSOP datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL SEALED 128 CYCLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 56 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO-220AB datasheet.pdf