Vishay/Dale RER60F6R04RCSL
RER60F6R04RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F6R04RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 6.04 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F6R04RCSL.pdf
Availability of RER60F6R04RCSL
QUANTITY
RER60F6R04RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F6R04RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F6R04RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F6R04RCSL
Related LinksRER60F6, RER60F6R04RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F6R04RCSL Details Description
Related parts for RER60F6R04RCSL
SWITCH ROLL SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 2.40K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf