Vishay/Dale RER60F6R65RCSL
RER60F6R65RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F6R65RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 6.65 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F6R65RCSL.pdf
Availability of RER60F6R65RCSL
QUANTITY
RER60F6R65RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F6R65RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F6R65RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F6R65RCSL
Related LinksRER60F6, RER60F6R65RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F6R65RCSL Details Description
Related parts for RER60F6R65RCSL
IC BRIDGE DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
BRAID TIN COPPER FLAT 5/8" 100' datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 800A DO200AA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 250MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf