Vishay/Dale RER60F76R8PCSL
RER60F76R8PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F76R8PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 76.8 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F76R8PCSL.pdf
Availability of RER60F76R8PCSL
QUANTITY
RER60F76R8PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F76R8PCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F76R8PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F76R8PCSL
Related LinksRER60F7, RER60F76R8PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F76R8PCSL Details Description
Related parts for RER60F76R8PCSL
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 24"W datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHOCK ABS. OEM .25M datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
9+9 DIL MALE HORIZ F/LATCH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
RES SMD 3.92M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf