Vishay/Dale RER60F7870MCSL
RER60F7870MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F7870MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 787 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F7870MCSL.pdf
Availability of RER60F7870MCSL
QUANTITY
RER60F7870MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F7870MCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F7870MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F7870MCSL
Related LinksRER60F7, RER60F7870MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F7870MCSL Details Description
Related parts for RER60F7870MCSL
JUMPER TEST LEAD SET BLUE 24" datasheet.pdf