Vishay/Dale RER60F7R87RCSL
RER60F7R87RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F7R87RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F7R87RCSL.pdf
Availability of RER60F7R87RCSL
QUANTITY
RER60F7R87RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F7R87RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F7R87RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F7R87RCSL
Related LinksRER60F7, RER60F7R87RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F7R87RCSL Details Description
Related parts for RER60F7R87RCSL
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SIBOD 130V 100A DO-15 datasheet.pdf
CAP TACT RECT GRY/FROST WHT LENS datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 100V 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf