Vishay/Dale RER60FR100RC02
RER60FR100RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR100RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR100RC02.pdf
Availability of RER60FR100RC02
QUANTITY
RER60FR100RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR100RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR100RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR100RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR100RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR100RC02 Details Description
Related parts for RER60FR100RC02
RES 7.87 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 6.3V YELLOW datasheet.pdf
FLAME RETARDANT 1/8" BLACK 400' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TESTER GROUND ROD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf