Vishay/Dale RER60FR100RC02
RER60FR100RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR100RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR100RC02.pdf
Availability of RER60FR100RC02
QUANTITY
RER60FR100RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR100RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR100RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR100RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR100RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR100RC02 Details Description
Related parts for RER60FR100RC02
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PANEL PLUG GUARD CIRCUIT BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 90V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 390MA 1.1 OHM datasheet.pdf