Vishay/Dale RER60FR121MCSL
RER60FR121MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR121MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.121 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR121MCSL.pdf
Availability of RER60FR121MCSL
QUANTITY
RER60FR121MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR121MCSL
Internal Part NumberEIS-RER60FR121MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.121
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR121MCSL
Related LinksRER60FR, RER60FR121MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR121MCSL Details Description
Related parts for RER60FR121MCSL
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" STACKER datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 22POS datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SYNJET XFLOW 42 OUTDOOR LEVEL12V datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 116W datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf