Vishay/Dale RER60FR340RCSL
RER60FR340RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR340RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.34 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR340RCSL.pdf
Availability of RER60FR340RCSL
QUANTITY
RER60FR340RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR340RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60FR340RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.34
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR340RCSL
Related LinksRER60FR, RER60FR340RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR340RCSL Details Description
Related parts for RER60FR340RCSL
IC REG MULT CONFIG INV 5V 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 35W NI-780S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
HEPA VACUUM HOSE 32" datasheet.pdf
D4SL-4QDG-D datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
PAIR STITCHED VERT HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS 59.78MHZ CMOS SMD datasheet.pdf