Vishay/Dale RER60FR383RCSL
RER60FR383RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR383RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.383 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR383RCSL.pdf
Availability of RER60FR383RCSL
QUANTITY
RER60FR383RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR383RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60FR383RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.383
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR383RCSL
Related LinksRER60FR, RER60FR383RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR383RCSL Details Description
Related parts for RER60FR383RCSL
CABLE D-SUB - AFP25B/AE25M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
DECODER AUDIO MPEG 2.5 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 5MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf