Vishay/Dale RER65F1101RC02
RER65F1101RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1101RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.1K OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1101RC02.pdf
Availability of RER65F1101RC02
QUANTITY
RER65F1101RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1101RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F1101RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1101RC02
Related LinksRER65F1, RER65F1101RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1101RC02 Details Description
Related parts for RER65F1101RC02
IC COMPARATOR DUAL LOW PWR SO-8 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 500K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GIGA-MINIMC MODULE, TX/LX-SM1550 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.154A 150 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 16A 2.57 MOHM datasheet.pdf