Vishay/Dale RER65F11R0RCSL
RER65F11R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F11R0RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 11 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F11R0RCSL.pdf
Availability of RER65F11R0RCSL
QUANTITY
RER65F11R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F11R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F11R0RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F11R0RCSL
Related LinksRER65F1, RER65F11R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F11R0RCSL Details Description
Related parts for RER65F11R0RCSL
FIXED IND 910UH 91MA 15.8 OHM TH datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 1008W datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO214AC datasheet.pdf