Vishay/Dale RER65F13R0MCSL
RER65F13R0MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F13R0MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 13 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F13R0MCSL.pdf
Availability of RER65F13R0MCSL
QUANTITY
RER65F13R0MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F13R0MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F13R0MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F13R0MCSL
Related LinksRER65F1, RER65F13R0MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F13R0MCSL Details Description
Related parts for RER65F13R0MCSL
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.6K OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 3A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 10.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf