Vishay/Dale RER65F13R7RC02
RER65F13R7RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F13R7RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 13.7 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F13R7RC02.pdf
Availability of RER65F13R7RC02
QUANTITY
RER65F13R7RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F13R7RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F13R7RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F13R7RC02
Related LinksRER65F1, RER65F13R7RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F13R7RC02 Details Description
Related parts for RER65F13R7RC02
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 34POS datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 25A TO-3P datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
TYPE N PLUG datasheet.pdf
C/A F/O 12F OM2 OFNP MPO 1M datasheet.pdf
WRENCH ADJUSTABLE 1-5/16" 10" datasheet.pdf