Vishay/Dale RER65F1400MC02
RER65F1400MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1400MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1400MC02.pdf
Availability of RER65F1400MC02
QUANTITY
RER65F1400MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1400MC02
Internal Part NumberEIS-RER65F1400MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1400MC02
Related LinksRER65F1, RER65F1400MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1400MC02 Details Description
Related parts for RER65F1400MC02
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
IC DIGITAL PWR CONTROLLER 64QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR/PWM HSOP36 datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 200A 1206 datasheet.pdf