Vishay/Dale RER65F1540MCSL
RER65F1540MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1540MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 154 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1540MCSL.pdf
Availability of RER65F1540MCSL
QUANTITY
RER65F1540MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1540MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1540MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1540MCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1540MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1540MCSL Details Description
Related parts for RER65F1540MCSL
CBL RIBN 8COND 0.156 MULTI 100' datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8/2.8/2.8V 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 7TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED COB CXB3590 3500K WHT SMD datasheet.pdf
DUAL P-CHANNEL 60V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf