Vishay/Dale RER65F1741RCSL
RER65F1741RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1741RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.74K OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1741RCSL.pdf
Availability of RER65F1741RCSL
QUANTITY
RER65F1741RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1741RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1741RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1741RCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1741RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1741RCSL Details Description
Related parts for RER65F1741RCSL
IC MONITOR SUPPLY 4.3V SOT223 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY W/TABS LF datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC ASSY IP67 10M datasheet.pdf
FIXED IND 350NH 18.5A 1.8 MOHM datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf