Vishay/Dale RER65F1960RC02
RER65F1960RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1960RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 196 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1960RC02.pdf
Availability of RER65F1960RC02
QUANTITY
RER65F1960RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1960RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F1960RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1960RC02
Related LinksRER65F1, RER65F1960RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1960RC02 Details Description
Related parts for RER65F1960RC02
FUSE AUTO 300A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.041DIA TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY 15 SGOLD 08CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
SCR FAST SW 1400V 150A TO200AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
R/A PLG ASSY 15 POS SER 109 datasheet.pdf
24-BIT, 192kHz 2-IN 6-OUT AUDIO CODEC IC datasheet.pdf