Vishay/Dale RER65F1R47RC02
RER65F1R47RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1R47RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.47 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1R47RC02.pdf
Availability of RER65F1R47RC02
QUANTITY
RER65F1R47RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1R47RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F1R47RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1R47RC02
Related LinksRER65F1, RER65F1R47RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1R47RC02 Details Description
Related parts for RER65F1R47RC02
IC MUX/DEMUX 8:1 BUS SW 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
820UF 16V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf