Vishay/Dale RER65F1R47RC02
RER65F1R47RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1R47RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.47 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1R47RC02.pdf
Availability of RER65F1R47RC02
QUANTITY
RER65F1R47RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1R47RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F1R47RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1R47RC02
Related LinksRER65F1, RER65F1R47RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1R47RC02 Details Description
Related parts for RER65F1R47RC02
FAN AXIAL 172X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC SMOKE DETECT PHOTO MEM 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH W/SEQ 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.0 28 ASY datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf