Vishay/Dale RER65F1R50RC02
RER65F1R50RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1R50RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1R50RC02.pdf
Availability of RER65F1R50RC02
QUANTITY
RER65F1R50RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1R50RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F1R50RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1R50RC02
Related LinksRER65F1, RER65F1R50RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1R50RC02 Details Description
Related parts for RER65F1R50RC02
MOD CCFL INVERTER DUAL DGTL DIM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
CHARGER ADAPTER FOR 460 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ3A PG11 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 28MM datasheet.pdf