Vishay/Dale RER65F1R50RC02
RER65F1R50RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1R50RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1R50RC02.pdf
Availability of RER65F1R50RC02
QUANTITY
RER65F1R50RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1R50RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F1R50RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1R50RC02
Related LinksRER65F1, RER65F1R50RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1R50RC02 Details Description
Related parts for RER65F1R50RC02
RES SMD 165KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN DBL-LEVEL TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 7M OHM 0.5MH TH datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% 6DFN datasheet.pdf